گزارش حادثه در جبهه غربی دماوند

«گزارش حادثه در جبهه غربی دماوند»

چهارشنبه سی ام تیر، به اتفاق چند تن از دوستان، ساعت 21:30 از همدان به مقصد پلور با دو دستگاه سواری حرکت کردیم و ساعت 5 صبح پنج شنبه به پلور رسیدیم. از پلور با وانت نیسان آقای پرویز نیکخو (از سرویس های نقل و انتقال کوهنوردان به دماوند) عازم پارکینگ غربی دماوند شدیم و پس از صرف صبحانه در پارکینگ ساعت 9:30صبح به سمت پناهگاه سیمرغ حرکت کردیم و ساعت 12 به پناهگاه رسیدیم. تصمیم داشتیم برای هم هوایی و استراحت در پناهگاه بمانیم.

ساعت 15 تعدادی از کوهنوردان که از قله بازگشته بودند، خبر از حادثه ای در ارتفاع 4800 متر دادند. ما گمان می کردیم افرادی در حال پایین آوردن مصدوم هستند. اما پس گذشت 1 ساعت که خبری از امداد نبود، ساعت 16 یکی از افراد تیم به نام سعید دینی به همراه دکتر تیم راه و ترابری به سمت محل حادثه حرکت کردند. دکتر با آنکه حال چندان مساعدی نداشت با از خودگذشتگی برای امداد فرد حادثه دیده شتافته بود. آنها با مشاهده دو تن از افراد تیم راه و ترابری که بالای سر مصدوم بودند، به سمت حادثه دیده رفتند، آنها برای جلوگیری از هایپوترمی مصدوم، لباسهای خودشان را به او پوشانیده بودند. با رسیدن سعید دینی و دکتر تیم راه و ترابری، دو فرد مذکور، به پایین بازگشتند. مصدوم فردی تنومند و میانسال بود.

دکتر مصدوم را معاینه کرد و اظهار داشت به منظور جلوگیری از قطع نخاع، به هیچ وجه نباید قبل از رسیدن بسکت و امدادگران مجرب اقدام به پایین آوردن مصدوم کرد و تنها محل قرارگیری مصدوم را باید مناسب کرد. مصدوم در محل پرشیبی قرار داشت و هر لحظه امکان داشت به پایین بلغزد. به این دلیل مصدوم را با احتیاط به چند متر پایین تر به کنار سنگی انتقال دادیم و محل قرار گیری را تخت کردیم.

حادثه در قله دماوند

ساعت 20:30 دو تن از اعضای تیم صبا باتری که با خود پتوی نجات و کیسه خواب حمل می کردند به محل حادثه رسیدند. با کمک نفرات جدید، مصدوم را به داخل کیسه خواب برده و به علت در امان ماندن از باد، دور او را سنگچین کردیم.

سرپرست تیم اعزامی از همدان، آقای سعید جهان آرا، به اتفاق دو تن از کوهنوردان تهرانی که قصد داشتند شبانه به قله صعود کنند، با خود یک تخته چادر آورد. چادر را به دور مصدوم کشیدند و به دلیل برودت هوا و تماس با امداد کوهستان، به پایین بازگشتند. در پناهگاه سیمرغ تمام تلاشها برای برقراری تماس بی نتیجه ماند.

حادثه در قله دماوند

صبح روز بعد جمعه یکم مرداد، به سمت مصدوم حرکت کردند و ساعت 12 به بالین مصدوم رسیدند و نا امید از رسیدن هلیکوپتر، فیلمی از مصدوم و محل قرارگیری او تهیه کردند. بالاخره ساعت 14 هلیکوپتر به پرواز در آمد و به علت وزش باد شدید، نتوانست بنشیند.

حادثه در قله دماوند

به سرعت به پلور حرکت کردیم، و در آنجا سعید جهان آرا با آقای حمید اولنج، رییس هیئت کوهنوردی استان همدان تماس گرفت و قرار شد آقای اولنج پیگیر حادثه باشد. دقایقی بعد آقای گلبرگ رییس امداد و نجات ارتفاعات ایران با سعید جهان آرا تماس گرفت و اظهار داشت آقای اولنج از حادثه خبر داده است. آقای گلبرگ از وضعیت مصدوم و محل قرارگیری او سئوالاتی کرد.

متاسفانه بعد از گذشت بیش از 30 ساعت که ما در پلور بودیم، هیچ امدادی از سوی مسئولان و امدادگران صورت نگرفته بود. با وجود صرف هزینه های گزاف برای تربیت و تجهیز امدادگران، در این مواقع تنها شاهد ناکارآمدی دستگاه های مسئول هستیم. امید آنکه دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در محیط کوهستان نباشیم.

مطالب مرتبط:

هیات کوه نوردی استان تهران: عملیات امداد و نجات در دماوند
/ 1 نظر / 39 بازدید
امین

سلام پکیج تورهای یک روزه گلستان گردی رو در وبلاگ گذاشته ام لطفا اطلاع رسانی کنید تا به گردشگری استان کمک کرده باشیم ممنون