نگین اشترانکوه آسفالت می شود ؟


نگین اشترانکوه آسفالت می شود


ایرن - علی رغم هشدارهای کارشناسان برخی مسئولین بر آسفالت شدن مسیر دریاچه گهر اصرار دارند.

دریاچه گهر به عنوان یکی از دریاچه های بکر و زیبای آب شیرین ایران در میان رشته کوه های زاگرس و در دامنه اشترانکوه واقع شده و این دریاچه از ذوب برفهای اشترانکوه و انباشت آب آن در پشت سد یا آب بندی که از ریزش کوه پدید آمده تشکیل شده است.

دریاچه گهر که دارای لقب نگین اشترانکوه است از زیباترین دریاچه های کوهستانی ایران در 121 کیلومتری شرق استان لرستان در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود واقع شده است و همچون نگینی در مرکز منطقه حفاظت شده اشترانکوه می درخشد. این دریاچه شامل 2 بخش گهر بزرگ و گهر کوچک - یا گهر بالا و پایین- است که وسعت دریاچه گهر بزرگ حدود 100 هکتار و عمق دریاچه بین 4 تا 28 متر و عرض آن بین 400 تا 800 متر و طول آن 1500 متر است. میزان بارش سالانه در منطقه حدود 931 میلی متر است که بیشتر به صورت بارش برف است به طوریکه در سالهای پربرف سطح دریاچه یخ بسته و مناظر زیبا و بدیعی را برای علاقمندان به طبیعت و گردشگران به وجود می آورد. موقعیت دریاچه گهر محصور شده در بین رشته کوههای اشترانکوه است و بسیاری از کوهنوردان در تمامی فصول سال به قلل مرتفع این کوهها از جمله قله های متنوع اشترانکوه، گل گل، سن بران، پل پازن پیر، تخت شاه و ... صعود می کنند. در حال حاضر راه دسترسی به این دریاچه بی نظیر به صورت مالرو است که این امر موجب شده است که طبیعت گردان مسیر 13 کیلومتری تا دریاچه را پیاده طی کنند؛ البته پیاده روی در مسیری که خود دارای طبیعتی بی نظیر در منطقه اشترانکوه است صفایی کمتر از حضور در کنار دریاچه گهر ندارد.
با این اوصاف چند سالی است که از سوی برخی مسئولان مسئله ایجاد راه دسترسی آسفالته برای این دریاچه دیدنی مطرح می شود که کارشناسان معتقدند این امر حیات دریاچه گهر و اکوسیستم این منطقه بکر را به مخاطره می اندازد. مسئولان استان با طرح این موضوع که باید شرایط برای حضور همه افراد در محل دریاچه گهر به منظور توسعه صنعت گردشگری فراهم شود خواستار ایجاد راه دسترسی تا محل دریاچه هستند که این امر مخالفت های شدید محیط زیست استان را در پی داشته است.

به گزارش مهر، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان لرستان روز گذشته در جلسه کارگروه تخصصی میراث فرهنگی استان لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه در مورد دریاچه گهر تاکنون دو مطالعه انجام شده است، یادآور شد: مطابق این مطالعات احداث هر گونه راه دسترسی در این منطقه ممنوع است هر چند طبیعت گردی جزو سرفصل هایی است که این سازمان باید به رونق آن کمک کند ولی این امر در گرو رعایت توان اکوسیستم این منطقه است.

بازگیر ضمن تاکید بر مخالفت محیط زیست با هرگونه ایجاد راه دسترسی به دریاچه گهر، یادآور شد: زیستگاههای ما بسیار شکننده هستند و بهره برداری از آنها باید در حد ظرفیت این زیستگاهها باشد وگرنه حیات آنها به خطر خواهد افتاد.

وی ادامه داد: مخالفت ما در زمینه عدم احداث راه دسترسی آسفالته در راستای جلوگیری از ورود گردشگر نیست بلکه با توجه به حساسیت این اکوسیستم حتی اگر یک موتورسیکلت هم از مسیر عبور کند تا شعاع دهها کیلومتر هیچ جانوری نمی تواند دوام بیاورد و امنیت حیات وحش منطقه نیز تهدید می شود.
به هر حال به نظر می رسد حفظ این اکوسیستم بکر و زیبا نیازمند بهره برداری در حد ظرفیت و پرهیز از هر گونه دستکاری در این اکوسیستم حساس است که این امر جز با حساسیت و توجه ویژه مسئولان استان محقق نخواهد شد.


انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن

:: دانلود فایل ضمیمه ()

/ 0 نظر / 11 بازدید