شرپای همراه لیلا اسفندیاری عامل سقوطش

 همراه ایرانی لیلا اسفندیاری ، شرپای وی را عامل سقوطش اعلام نمود

در این صعود یک ایرانی دیگر همراه «لیلا اسفندیاری» بود که لحظه به لحظه در جریان اتفاقات بود و به صورت معجزه آسایی از این سقوط جان سالم به در برد؛ او معتقد است مقصر اصلی این حادثه تلخ، کارگر ارتفاع بالای «لیلا اسفندیاری» بود.

عبدالعظیم برهمنی، 55 ساله در شرح لحظه به لحظه این حادثه  گفت: «لیلا اسفندیاری» یک شیر زن به معنای واقعی بود. او هدفش این بود که هر جا که کوهنوردی می‌کند، نامی برای ایران به پا کند. این کوهنورد از جان و مال و زندگی‌اش برای رسیدن به این هدف گذشت.

وی افزود: شاید عامل اصلی سقوط «لیلا اسفندیاری» شرپای ارتفاع بالای او بود که فردی کاملا خونسرد بود و هیچ کمکی به اسفندیاری نمی‌کرد؛ به نحوی که هنگام وقتی من چای برای اسفندیاری آماده کردم، این شرپا حتی در کنار چادر هم نبود، چه برسد به این که در موقع لازم بتواند به لیلا اسفندیاری کمک کند.

برهمنی با تاکید بر این که این سهل انگاری شرپا را می‌شود از طریق قانونی پیگیری کرد، یادآور شد: با درخواست خانواده‌ آن مرحوم می‌شود از طریق قانونی این سهل انگاری را پیگیری کرد، اما اگر پیگیری نباشد آن‌ها هم جوابگو نخواهند بود.

همراه مرحوم «لیلا اسفندیاری» در صعود به قله «گاشربروم 2» در تشریح این حادثه گفت: اسفندیاری هنگام بازگشت از قله بر اثر سرخوردن از شیب یخی به دره سقوط کرد و جان خود را از دست داد. من هم سقوط کردم، اما داخل یک غار یخی افتادم و به شکل معجزه آسایی نجات پیدا کردم.

برهمنی در مورد انتقال جسد «لیلا اسفندیاری» به کمپ اصلی و در نهایت به میهن اسلامی گفت: اگر خانواده‌ آن مرحوم بخواهند پیکر نامبرده به پایین منتقل می‌شود، اما بر اساس آنچه شنیده‌ام آن مرحوم وصیت کرده بود که اگر اتفاقی برایش افتاد، پیکرش در همین جا بماند و به پایین منتقل نکنند.

وی از تهیه بنای یاد بودی برای «لیلا اسفندیاری» در کوهپایه «هیمالیا» و یک کمپ اصلی «گاشربروم 2» خبر داد و گفت: این بنا را گروه‌های کوهنوردی آماده می‌کنند .

/ 0 نظر / 12 بازدید