<-BlogTitle->

.:: محل تبليغات شما ::.
 

دو کوهنورد آمریکایی زندانی در ایران

 • دسته بندی:

متن کامل خبر در ادامه مطلب


دو کوهنورد آمریکایی زندانی در ایران هم اعتصاب غذا می کنند

سارا شورد و جاش فتال، دو نفر از سه روزنامه‌نگار و کوه‌نورد آمریکایی که در مردادماه سال گذشته در مرز عراق و ایران بازداشت شده و به اتهام جاسوسی در زندان اوین به سر می‌برند، در ملاقات اخیرشان با دیپلمات‌های سفارت سوئیس در ایران اعلام کردند که قصد دارند به اعتصاب غذا دست بزنند.

به گزارش فردا، این سه کوهنورد روز پنج‌شنبه گذشته و پس از آخرین دیداری که در آبان‌ماه با سفیر سوئیس داشتند، بار دیگر با مقامات سفارت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران به شمار می‌رود در زندان اوین به مدت چهل دقیقه دیدار کردند، اما اطلاعات چندانی در مورد وضعیت سلامت خود ندادند.

 این در حالی است که مادران سارا شورد و جاش فتال که در اسفندماه به مدت کمتر از یک دقیقه با فرزندان خود تماس تلفنی داشتند، به خبرگزاری آسوشیتدپرس خبر داده‌اند که سارا شورد که در سلول انفرادی نگهداری می‌شود، از بیماری زنانه و افسردگی رنج می‌برد و شین باوئر از ناحیه معده دچار دردهای شدید است.

سارا شورد، ۳۱ ساله، جاش فتال، ۲۷ ساله و شین باوئر، ۲۷ ساله، روز نهم مردادماه به هنگام سیاحت در خط مرزی عراق و ایران وارد خاک ایران و توسط مرزبانان ایران دستگیر شدند.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، در دی‌ماه سال گذشته گفته بود این افراد «با اهداف مشکوک» وارد ایران شده‌اند و قوه قضاییه جمهوری اسلامی آن‌ها را محاکمه خواهد کرد.

 رئیس جمهور ایران، نیز در بهمن‌ماه سال گذشته در گفت‌وگوی تلویزیونی خود درباره این سه آمریکایی زندانی گفته بود: «یک گفت‌و‌گوهایی می‌شود که اگر بشود یک مبادله‌ای انجام دهیم؛ ما دوست نداریم کسی در زندان باشد ولی بالاخره این افراد تجاوز مرزی کرده‌اند و جرم‌شان آشکار است، ولی آن ایرانی‌هایی که در زندان‌های آمریکا هستند هیچ جرم معلومی ندارند.»

 پس از این گفت‌وگوی تلویزیونی، ایالات متحده انجام هرگونه مذاکره با ایران برای مبادله این سه کوهنورد بازداشت شده را رد کرد.

 همچنین حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، نیز روز پنج‌شنبه بیستم فروردین‌ماه در گفت‌وگوی اختصاصی با شبکه تلویزیون انگلیسی‌زبان دولت ایران، «پرس‌تی‌وی»، گفت مدارک مستندی وجود دارد که نشان می‌دهد سه کوهنورد بازداشت شده آمریکایی در ایران با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا همکاری می‌کردند و اسناد و مدارک این موضوع به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

 خانواده‌های این سه کوهنورد و وزارت امور خارجه آمریکا همواره ارتباط این سه کوهنورد را با سازمان اطلاعاتی آمریکا رد کرده‌اند.

درخواست روادید ایران برای خانواده سه کوهنورد بازداشت ‌شده آمریکایی

دولت آمریکا از دولت جمهوری اسلامی خواسته است، به اعضای خانواده این سه شهروند آمریکایی برای سفر به ایران و ملاقات با آنها روادید بدهد.

 به گزارش فردا به نقل از  خبرگزاری آسوشیتدپرس، پی‌جی‌کرولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا یک بار دیگر خواستار آزادی این سه کوهنورد متهم به جاسوسی شد.وی همچنین با اعلام در خواست خانواده های این سه نفر برای ملاقات با آنها خواستار صدور ویزا برای آنان شد.

از سوی دیگر خانواده‌های سه شهروند آمریکایی زندانی در ایران، ضمن ابراز نگرانی نسبت به سلامتی فرزندانشان از احتمال اعتصاب غذای دو نفر از آنها خبر دادند.

 خانواده‌های این سه شهروند آمریکایی اعلام کردند که پس از پنج ماه دیپلمات‌های سوئیسی در تهران روز پنج‌شنبه هفته گذشته با این زندانیان ملاقات کرده‌اند.خانواده‌های این سه شهروند از مقامات ایرانی به خاطر اجازه به دیپلمات‌های سوئیسی برای این ملاقات تشکر کردند، اما درباره وضعیت سلامت جسمانی و روانی آن‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

 خانواده‌ها می‌گویند که هر سه این افراد از دانشگاه کالیفرنیا فارغ‌التحصیل شده‌اند و به هنگام کوهنوردی در کردستان عراق به طور تصادفی وارد مرزهای ایران شده‌اند.

 شین بائر، جاش فتال و سارا شورد دهم مرداد سال ۸۸ پس از عبور غیر قانونی از مرز ایران و کردستان عراق، بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند؛ مقام‌های جمهوری اسلامی هنوز اتهام قطعی این افراد را اعلام نکرده‌اند.

 پیشتر منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرده بود که این سه نفر «اهداف مشکوک» داشته و در دادگاه محاکمه خواهند شد.

 دادستان کل کشور هم اعلام کرده است که این سه آمریکایی به «جاسوسی» متهم هستند.

 چندی پیش نزدیک به ۸۰ چهره شناخته شده ازسراسر جهان از جمله نوام چامسکی با انتشار نامه‌ای از رئیس جمهوری ایران، تقاضا کردند که با میانجی‌گری در قوه قضاییه، موجبات آزادی سه شهروند آمریکایی را که تصادفی از خاک عراق به ایران وارد شده اند، فراهم سازد.

 • نوشته : روابط عمومی گروه کوهنوردی نارون
 • تاریخ: ٤ اردیبهشت ۱۳۸٩
 • نظرات ()

 • narvangroup

  narvangroup

  http://narvangroup.persianblog.ir

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  Blog