<-BlogTitle->

.:: محل تبليغات شما ::.
 

احترام به کوهستان

 • دسته بندی:

کوه منبع مهمی از آب،انرژی ،مواد معدنی،محصولات جنگلی،کشاورزی و همچنین یکی از اصلی ترین مراکز تفریحی محسوب می شود. کوهها همچنین به عنوان بخش مهمی از اکوسیستم بزرگ این سیاره ، زیستگاه  گونه های  متفاوتی  از گیاهان و  جانوران می باشد. که برخی از آن ها در معرض خطر انقراض قرار دارند.

متن کامل در ادامه مطلب


احترام به کوهستان


کوه منبع مهمی از آب،انرژی ،مواد معدنی،محصولات جنگلی،کشاورزی و همچنین یکی از اصلی ترین مراکز تفریحی محسوب می شود. کوهها همچنین به عنوان بخش مهمی از اکوسیستم بزرگ این سیاره،زیستگاه گونه های متفاوتی از گیاهان و جانوران می باشد. که برخی از آن ها در معرض خطر انقراض قرار دارند.

با این حال اکوسیستم های کوهستانی به شدت آسیب پذیر می باشند. این اکوسیستم ها در معرض فرسایش سریع خاک،رانش زمین و نابودی زیستگاه ها و تنوع ژنتیکی قرار گرفته اند گسترش فقر و جمعیت فزاینده مناطق کوهستانی باعث از بین رفتن و پوشش گیاهی،نابودی جنگل ها،تعلیف بیش از حد احشام در مراتع و بهره برداری بی رویه از منابع موجود در مناطق کوهستانی می گردد بیش از نیمی از مردم جهان برای آب شیرین به کوهها وابسته اند،آب برای تولید غذا،تولید برق،بقای صنعت و از همه مهم تر برای نوشیدن از نیازهای اساسی جامعه جهانی می باشد. اما در حال حاضر یخچال های عظیم که منشا آب برای بسیاری از رود خانه ها و انسانها هستند با سرعتی بی سابقه در حال ذوب شدن می باشند که این امر به اعتقاد بسیاری از دانشمندان به واسطه گرم شدن زمین حادث شده است کوهها جزایر تنوع زیستی هستند،مسکن گونه های بی نظیر و بیشماری از گیاهان و جانوارانی که در هیچ کجای دیگر کره خاکی یافت نمی شوند،همچنین کوهها به منزله جزایر تنوع فرهنگها و مسکن یک دهم از جمعیت جهان می باشند. ما به کمک یکدیگر باید فرهنگ های کوهستانی را تقویت نموده و فقر گرسنگی را از این مناطق ریشه کن نماییم.

اهل هر کجا که هستیم،اهل کوههای بلند یا دشت های کم ارتفاع،همه ما مردمان کوهستانیم همه ما وابسته به کوهها،در ارتباط با آنها و متاثر از آنهایم با برخورد مسوولانه در محیط کوهستان از طبیعت کوهستان لذت ببریم و تمرینات و برنامه های ورزشی خود را منطبق با اصول حفاظت از طبیعت و پایداری محیط طبیعی تنظیم کنیم که ورزش آزادانه موجب گسترش ارزشهای والای انسانی و اجتماعی خواهد شد. و با شناخت کامل ارزشهای زیست محیطی و اطلاع از آسیب پذیری کوهها،از طبیعت وحشی کوهها و صخره ها محافظت کنیم و هریک از ما مسولیت اجرای رفتارهای فردی صحیح خود را به عهده بگیریم و در توسعه پایدار از توریسم کوهستان مشارکت نماییم .
احترام به طبعیت بخشی ازفرهنگ وتمدن متعالی انسانی است.وتخریب آن ناشی ازبی فرهنگی است.درکشورماکوه ها وطبعیت موردهجمه همه جانبه قرارگرفته اند.وبشدت تحت تاثیر تصمیم های خردوکلان هستند.اگربه کوهستانهای اطراف شهرهای کشورمان نظری بیندازیم آثارتاسف باری ازتجمع زباله شامل،کیسه های نایلونی،قوطی های نوشابه،بسته های غذایی وانواع واقسام باقیمانده تنقلات به چشم می خورند.که ازته دره ها تاراس قله های بلند مشاهده می شوند.طراحی مسیرهای اتومبیل رو،دردل کوهها حتی تا راس قلل طراحی وساخت تله کابین هاوابزاری ازاین نوع سبب استفاده بیش ازحدازمناطق حساس وآسیب پذیرشده وورود بیش ازحد بازدیدکنندگان منجربه تخریب محیط زیست میشود.

چراکه استانداردهای مناسب برای حفظ این محیط ها ازسوی بازدیدکنندگان رعایت نمی شود.نمونه این وضعیت مشاهده تله کابین توچال دردل کوههای البرزمرکزی تاقله توچال وقله سبلان نیزازاین قافله عقب نمانده وجاده ای دردست گسترش است وامتداد آن تا پناهگاه میرسد.که روزگاری دست یافتن به آن آرزوی هرکوه نوردی بود.

 
و از همه شما دعوت به عمل می آید به عنوان اولین قدم در محیط کوهستان از طبیعت
کوهستان حفاظت و تعمیم پایدار منابع طبیعی کوهستان یاری رسانیم.

 • نوشته : روابط عمومی گروه کوهنوردی نارون
 • تاریخ: ۱ اردیبهشت ۱۳۸٩
 • نظرات ()

 • narvangroup

  narvangroup

  http://narvangroup.persianblog.ir

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  Blog