<-BlogTitle->

.:: محل تبليغات شما ::.
 

گواهینامه صعود چه ارزشی دارد ؟

 • دسته بندی:

19 ژانویه 2010 – گواهینامه های صعود ، که بوسیله مسئولان زیربط در کشورهایی که هیمالیا در انها واقع است  صادر می شود ، بطور سنتی به عنوان اثبات موفقیت مورد قبول بوده است – اما حقیقتا چیزی را اثبات می کند؟

در پایان سال 2009 انجمن کوه نوردی پاکستان تعدادی از ادعاهای غلط را تایید کرد ، که در برخی موارد حتی با گفته های خود کوه نوردان به رسانه ها متناقض است. اشتباه انسانی یا کوه نوردان داستان های متفاوتی را بسته به اینکه سوال کننده کیست می گویند؟ 

                           

                                               خط الراس قله گاشر بروم ۲

            انتقاد شدید دانیلا ( پرتقالی ) از دوستان کوه نورد : " 9 نفر از 11 نفر دروغ می گویند."

مدت زمان کوتاهی پس از انتشار گزارش نهایی و رسمی صعود کنندگان به قله در 20 اکتبر بوسیله انجمن کوه نوردی پاکستان ایمیلی پرحرارت از طرف دانیلا تیکسیرا Daniela Teixeira پرتقالی به سایت اکسپلورزوب رسید.


      گواهینامه صعود چه ارزشی دارد؟

 

                                

                                                                 دانیلا

دانیلا در این ایمیل نوشت :" این نامه در مورد انتشار گزارش بی شرمانه نتیجه اکسپدیشن های کوه نوردی قراقروم در فصل گذشته سال 2009 است. وقتی دیدیم 11 صعود به قله گاشربروم 2 ، شامل 3 نفر که در کمپ اصلی با هم بودیم ، گزارش شده بود بسیار تعجب کردیم. ما آنجا بودیم. بنابراین بطور یقین می دانیم که تنها دو نفر صعود کننده واقعی به گاشر 2 بودند : یولی اشتک و سچو لوپز Sechu Lopez. همه افراد دیگر داخل این فهرست دروغ می گویند."

                                       تصور محض در مورد کوه نورد مرده

دانیلا اضافه کرد :" هیچ فردی در مجوز کوه نوردی ما و سهیم در کمپ اصلی همراه ما نتوانست به گاشر2 صعود کند و با این حال گزارش پاکستان صعود بویان پتروف ، محمد میر احمدی و حسین عسگری را تایید می کند. بویان بوضوح گفت به قله نرسیده است. و دو ایرانی هم برگشته اند. همچنین ، گزارش لوئیس باربرو را صعود کننده می داند – در واقع ، هیچ کس این موضوع را نخواهد فهمید! این یک تصور محض است ، چون برای آخرین بار در زیر قله ، در انتهای آخرین طناب های ثابت گذاری شده توسط یک تیم ایرانی دیده شده بود. در آخر ، این گزارش ، هفت ایرانی دیگر را به عنوان صعود کننده اعلام می کند : چطور می تواند این حرف دست باشد در صورتیکه آنان قبلا پذیرفتند که در 50 متری ( عمودی ) زیر قله متوقف شده اند؟ آنان صریحا در کمپ 1 این گفته را اذعان کرده اند ، و بعدا گزارش کردند که لوئیس باربرو گم شده است. اگر تمام این افراد صعود کرده اند ، احتمالا پائولو و من را هم زمانی که در 300 متری زیر قله متوقف شدیم باید  به عنوان صعود کنندگان به گاشر 2 بدانند."

                                                      ورقه تایید قلابی

دانیلا می پرسد:" چطور دنیای کوه نوردی در مرتفع ترین کوه های روی زمین به این وضعیت مسخره می رسد. این موضوعی نیست که تنها در قراقروم ، بلکه در نپال و تبت هم اتفاق می افتد. ما بطور فزاینده ای از خود می پرسیم چرا افراد به این کوه های بزرگ می روند ، از قرار معلوم هدف شان ماجراجویی و مبارزه طلبی است. یا اینکه رویا شان دیگر آنجا نیست یا اینکه صرفا به یک گواهینامه تنزل پیدا کرده است ! دروغ گویان در اعماق وجودشان می دانند که موفق به صعود نشده اند ، و چنان روح شان حقیر است که تنها به یک ورقه تایید قلابی نیاز دارند تا دیگران را وادارند باور کنند آنان چه نیستند!

مقصر تنها درخواست کنندگان گواهینامه صعود ( قلابی ) نیستند – بلکه آنانی هم که آن را تایید می کنند و می دانند دروغ می گویند هم مقصرند. در حالیکه قلل 8000 متری می تواند بسیاری از افراد ( و برخی کوه نوردان ) را به خود جذب کند ، این تحول ، رویا پردازان واقعی را هم مایوس می کند. پس از دیدن دوباره این چیزها در این سال ، فقدان صداقت و رفتارکوه نوردی ، خودخواهی برای رسیدن به قله به هر وسیله و دروغ – تنها می توانیم بگوییم : کوه های 8000 متری در حال تبدیل شدن به سیرک ارتفاع می باشند !!!!."

                                                           واقعیات

رودریگو گرانزوتو پرون نویسنده سایت اکس وب تایید کرد:" حق با دانیلا است : گاشر 2 تنها دو صعود کننده داشت ؛ کی دو و برود پیک هیچ صعود کننده ای نداشت ؛ گاشر 1 و نانگاپاربات در مجموع تقریبا 40 صعود کننده داشتند. من به انجمن کوه نوردی پاکستان به خاطر انجام ابتکار عملی شبیه به آنچه که خانم لیز هاولی در هیمالیای نپال – تبت انجام می دهند تبریک می گویم. معهذا ، ضروری است که صعود به قله ها را با ملاحظه بررسی کنند. "

علاوه بر آمارها ، اتهامات دانیلا توسط خود کوه نوردان حمایت می شوند. بویان پتروف بلغاری ، بدون اینکه از او خواسته شود ، یک گزارش اکسپدیشن را به سایت اکس وب ارسال کرد . بویان در این گزارش نوشت :" مرتفع ترین نقطه ای که من رسیدم ( در اول  آگوست ) حقیقتا 30 متر ( افقی) دورتر و 5-7 متر زیر قله واقعی گاشر 2 بود."

اخبار قلمرو کوهستانی ایران در 14 آگوست گزارش داد :" خبر این است که حسین عسگری و محمد رضا میر احمدی کوه نوردان گلستانی به گاشر 2 صعود کرده اند ، اما هنوز هیچ عکسی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. " سچو لوپز گفت که ایرانی ها دو ساعت پس از او کمپ 3 را ترک کردند ، اما قبل از رسیدن به کمپ 4 برگشتند.

رسانه های کوه نوردی ایران دوباره تیم تهرانی را مورد بررسی قرار دادند و سرپرست اکسپدیشن کاوه کاشفی را ترغیب کردند تا روشن سازد :" ایرانی ها در 50 متری قله متوقف شدند."

          پاکستان :" این وظیفه اخلاقی سرپرستان و کوه نوردان است که اطلاعات درست بدهند."

وقتی از کرار حیدر ( خبرنگار سایت اکس وب در پاکستان ) و طارق صدیقی ( دبیر سابق انجمن کوه نوردی پاکستان ) در این مورد سوال شد جواب دادند :

" نتایج بر مبنای اطلاعات تایید و ارائه شده توسط سرپرستان اکسپدیشن در جلسات پرسش و پاسخ با انجمن کوه نوردی پاکستان در هنگام برگشت از کوه جمع آوری می شوند. اسامی تمام کوه نوردان ایرانی و دیگر کوه نوردان گاشر 2 توسط سرپرستان شان به عنوان صعود کنندگان موفق تایید شده است. این سرپرستان کپی های این گواهینامه ها را هم امضا کردند. این وظیفه اخلاقی سرپرستان و کوه نوردان است که هنگام جلسه پرسش و پاسخ اطلاعات صحیح در مورد موفقیت شان بدهند. انجمن کوه نوردی پاکستان در مورد نتایج ناصحیح مقصر نیست. از تمام سرپرستان این اکسپدیشن ها باید تقاضا شود تا مواضع شان را روشن سازند."

توضیحات ویراستار سایت اکس وب :

به علت اشتباهات زیاد ، سایت اکسپلورزوب هیچ وقت گزارش نهایی انجمن کوه نوردی پاکستان را منتشر نساخت. معهذا باید متذکر شد که در خلال مسائل جدی سیاسی ، بمب گذاری ها ، فجایع طبیعی ، فقر ، پاکستان تلاش می کند تا کوه نوردان غربی را در هیمالیای قراقروم با اسکورت های پلیس و با امداد و نجات های قهرمانانه با بالگرد در دامنه های کوه ها پشتیبانی کند. گزارش های کوه نوردی و گواهینامه ها خدمتی رایگان هستند و در عین حالیکه هزینه های کوه نوردی در پاکستان بسیار پاینن تر از هزینه های کوه نوردی در نپال و تبت است.

ترجمه از منبع : http://www.mounteverest.net/news.php?id=18913

 • نوشته : روابط عمومی گروه کوهنوردی نارون
 • تاریخ: ۳ بهمن ۱۳۸۸
 • نظرات ()

 • narvangroup

  narvangroup

  http://narvangroup.persianblog.ir

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  Blog