<-BlogTitle->

.:: محل تبليغات شما ::.
 

مراسم شب کریسمس در کشورهای مختلف

 • دسته بندی:

ایران

مسیحیان ایران که از فرقه گریگوری و منشعب از مسیحیت شرق هستند ، ۶ روز بعد از آغاز سال نو میلادی را روز تولد و تعمید حضرت مسیح (ع) می دانند در حالی که کاتولیک های رومی ۶ روز قبل از آن یعنی ۲۵ دسامبر را به این عنوان می شناسند. مسیحیان ایران از شب سال نو ، کاج را تزیین کرده و آیین های دیگری به جا می آورند و از روز ششم دید و بازدیدها را آغاز می کنند و کاج تزیین شده را تا آخر بازدیدها نگه می دارند. آنها در شب ششم در خوراک خود از خوردن گوشت قرمز امتناع می کنند و ضمنا جشن کریسمس را برگزار نمی کنند.

اولین جشن کریسمس برطبق یک تقویم رومی در ۲۵ دسامبر ۳۳۶ سال پس از میلاد مسیح برگزار شد و این بعد از آن بود که مسیحیت در اواخر دهه نخست سده سوم میلادی به عنوان دین رسمی امپراطوری روم شناخته شد و از آن جایی که رومیان باستان جشن های ویژه ای را برای الهه روشنایی ، انتهای فصل شخم وامثال آن برگزار می کردند ، به برگزاری این جشن نیز مبادرت ورزیدند و سنت آن را بنا نهادند. در ۱۱۰۰ میلادی ، کریسمس به عنوان مهمترین جشن مذهبی اروپاییان درآمد و سن نیکلاس سمبلی از تبادل هدایا در بسیاری از کشورهای اروپایی شد.
تحقیقات نشان می دهد از سال ۱۸۷۶ که کلیسای انجیلی در ایران گشایش یافت ، هرساله مراسم کریسمس و شب ژانویه به طور علنی برگزار شده است. در شب کریسمس در کلیساها مراسم عشای ربانی برگزار می شود ، به این ترتیب که در ساعت یازده و نیم ، کشیش کلیسا از انجیل گزارش اولین عشای ربانی که توسط خود مسیح با شاگردانش اجرا شده را می خواند و خاطر نشان می سازد که مسیح خود دستور داد که این مراسم همیشه به یاد او نگهداری شود . بعد به وسیله دعا ، نان و شربت تقدیس می شود و سپس توام با خواندن سرود عشا مقدس ، نان و شربت خورده می شود و بعد اعضای کلیسا متفرق می گردند.

کلیسای گریگوری (ارامنه) معمولا در این مراسم و مراسم روز بعد ، بخور می سوزانند و شمع روشن می کنند و کشیش اوراد را به صدای بلند آواز مانند می خواند و مردم هم ایستاده در مراسم دعا شرکت می جویند. حال آنکه اعضای کلیسای انجیلی معمولا چنین رسمی ندارند و روی نیمکت ها می نشینند و نشسته فریضه خود را به جای می آورند.

در کلیسای ارتدوکس و کاتولیک تهران ، کشیش ها لباس مخصوص دربرمی کنند ، لکن در کلیسای انجیلی یا اصلا لباس مخصوص نمی پوشند و یا جامه خیلی ساده در برمی کنند. کاتولیک ها معمولا برای این روز شمایل های برجسته ای از حضرت مسیح می سازند که در صحن کلیسا به تماشای عموم می گذارند . ولی کلیسای پروتستان این تشریفات را ندارد. در مراسم عشای ربانی کلیسای کاتولیک ، اعضا و پیروان کلیسا فقط در خوردن نان شرکت می کنند و شربت مقدس را فقط کشیشان می خورند. در روز عید یعنی روز ۲۵ دسامبر و یا ۶ ژانویه ، ساعت ۱۰ صبح جلسه همگانی در کلیساها برپا می شود و معمولا کلیه اعضای کلیسا هم حاضر می شوند.

در این روز نخست کشیش سخنرانی مفصلی نموده ، پیام او را برای جهانیان قرائت می کند و از روی اناجیل ، تاریخ تولد مسیح را خوانده که در همین حین دسته سرایندگان ، سرودهای مخصوص عید میلاد را می خوانند و در بعضی سرودها ، حاضرین در کلیسا نیز همراهی می نمایند.

 مراسم شب کریسمس در کشورهای مختلف در ادامه مطلب

 

فواد طوال اسقف کلیسای کاتولیک بیت المقدس به سنت همیشه در کلیسای مهد در شهر بیت لحم در شب کریسمس دعای شب میلاد حضرت عیسی (ع) برای حاضران می خواند. هزاران زائر از گوشه و کنار جهان به این مناسبت به شهر بیت لحم سفر کرده اند.  

 

زادگاه عیسی مسیح در کلیسای ولادت ، در بیت اللحم  


بلژیک

روز ششم دسامبر زمان جشن سنت نیکولاس است که با جشن کریسمس تفاوت دارد. مردم بلژیک بابانوئل را ” دی کرستمان” یا ” پیرنوئل” می نامند که روز کریسمس برای کودکان هدیه می آورد. سنتهای فرهنگی بسیاری در بلژیک برای برگزاری جشن کریسمس وجود دارند. بخش شمالی و آلمانی زبان این کشور، بخش جنوبی و فرانسه زبان و بخش شرقی آلمانی زبان هرکدام سنتهای خاص خود را دراین روز برگزار می کنند. هدایای کوچک خانوادگی پای درخت کریسمس یا در جورابهایی که کنار شومینه نصب شده است صبح روز کریسمس قابل مشاهده است. صبحانه کریسمس در بلژیک، وعده مهمی از غذا تلقی شده و مهمترین بخش آن را نان شیرینی تحت عنوان ” کاگنو” به شکل عیسی نوزاد تهیه می شود. برخی از خانواده ها یک وعده غذایی دیگر نیز در کریسمس تهیه می کنند که با حضور همه اعضای خانواده سرو می شود.

برزیل

پدر کریسمس در این کشور آمریکای جنوبی “پاپی نوئل ” نامیده می شود و بسیاری از سنتهای مردم آن به رسوم ایالات متحده آمریکا یا پادشاهی متحد بریتانیا شباهت دارد. خانواده های متمول در روز کریسمس غذای ویژه ای با مرغ، بوقلمون، گوشت ران، سالاد، میوه های تازه و خشک شده تهیه می کنند؛ اما خانواده هایی که استطاعت مالی چندانی ندارند به برنج و مرغ بسنده می کنند.

فنلاند

مردم فنلاند اعتقاد دارند که بابانوئل در شمال فنلاند زندگی می کند و مردم سراسر جهان نامه های خود را به بابانوئل فنلاند ارسال می کنند. از این رو این کشور پارک تفریحی بزرگی را به نام سرزمین کریسمس در نظر گرفته که توریستها می توانند در آنها با بابانوئل های واقعی دیدار کنند. خانواده های فنلاندی برای استقبال از سه روز در تعطیلات کریسمس (میلاد مسیح، سال نومیلادی و نخستین هفته پس از میلاد) خانه های خود را تمیز می کنند. در شب کریسمس آش مخصوصی می پزند و درخت کاج خود را تزئین می کنند. ظهر روز کریسمس که به ” صلح کریسمس” شهرت دارد پیامهای کریسمس را از تلویزیون تماشا کرده و عصرگاه با حضور تمام اعضای خانواده شما کریسمس سرو می شود؛ غذایی که به نوعی خوراک گوشت و سبزیجات شباهت دارد. بسیاری از خانواده های فنلادی در ایام کریسمس از درگذشتگان خود و قبرستانها دیدار کرده و سر هر قبر شمعی روشن می کنند.

فرانسه

کریسمس در فرانسه “نوئل” نامیده می شود و هر خانواده ای درخت کریسمس خود را تهیه کرده و آن را با روبانهای قرمز و شمعهای سفید تزئین می کند؛ گاهی درختان کاج و صنوبرباغها تزئین شده و چراغهای آن طی شب روشن می ماند. شام کریسمس وعده غذای مهم در فرانسه است که با حضور اعضای خانواده سرو می شود. در فرانسه هیچ کس برای تبریک سال نو و کریسمس کارت تبریک پست نمی کند.

آلمان

آلمانیها علاقه عجیبی به تزئینات خانه خود در کریسمس دارند. بسیاری از خانه های آلمان که دارای پنجره چوبی اند با شمعهای الکتریکی و تصاویر رنگی تزئین می شوند که منظره خارجی آنها بسیار زیبا است. گهواره کوچکی به نشانه حضرت مسیح درگهواره در بسیاری از خانه ها قرار می گیرد. عصر روز کریسمس کودکان از بابانوئل هدیه کریسمس خود را دریافت می کنند و پس از آن خانواده ها یکدیگر را در کلیسا ملاقات می کنند و شب هنگام آنها زیر درخت کریسمس جمع می شوند و فردی در خانواده زنگ کوچکی را به نشانه گردهمایی اعضای خانواده به صدا در می آورد. آلمانیها روز کریسمس ماهی یا غاز طبخ می کنند.


مجارستان

کودکان مجارستانی پیش از کریسمس روز ۶ دسامبر به استقبال کریسمس می روند و پیش از خواب کفشهای تمیز خود را مقابل در یا پنجره می گذارند تا هدیه بابانوئل را دریافت کند. صبح روز بعد آنها با اسباب بازیها و شمعهای کوچکی در کیسه های قرمز رنگ رو به رو می شوند. شب پیش از کریسمس نیز کودکان با خانواده های خود کنار درخت کریسمس جمع می شوند و هدایایی خوراکی چون شکلات و آب نبات به یکدیگر می دهند. ماهی تازه با برنج و سیب زمینی و شیرینی خانگی به عنوان دسر بخشهای مختلف شام شب کریسمس در مجارستان است و هدایای کریسمس پس از خوردن شام تبادل می شود. کودکان همراه والدین خود در مراسم عشای ربانی که نیمه شب برگزار می شود شرکت می کنند.

لتونی

لتونیایی ها اعتقاد دارند که پدر کریسمس طی ۱۲ روز پس از کریسمس هدایا را تحویل می دهد و آنها را زیر درخت کریسمس قرار خواهد داد. نخستین درخت کریسمس در این کشور تزئین شد به همین دلیل این نماد کریسمس در جمهوری لتونی اهمیت ویژه ای دارد. غذای ویژه کریسمس در لتونی نخود فرنگی همراه گوشت و سس وهمچنین کیک پای میوه ای است.

پرتغال

والدین پرتغالی هدایای کودکان را زیر درخت کریسمس یا در جورابهای کنار شومینه قرار داده و وانمود می کنند که بابانوئل شب گذشته آنها را برای کودکان آورده است. غذای ویژه کریسمس در پرتغال از ماهی و سیب زمینی تهیه می شود.

سوئد

کریسمس مهمترین روز در سوئد تلقی می شود که طی آن غذای ویژه ای طبخ شده و خانواده ها به دیدار یکدگیر می روند و شب کریسمس خود را تا نیمه های شب در کلیسا سپری می کنند.

ایالات متحده آمریکا

ایالات متحده آمریکا به علت کثرت فرهنگی شیوه های مختلفی را برای جشن کریسمس مد نظر دار. خانواده هایی که تبار آنها به اروپای شرقی باز می گردد بوقلمون با تزئیتات خاص خود را برای کریسمس در نظر می گیرند، اما برخی دیگر غذای خود را در میان سوپها، پاستاها و سبزیجات و گوشت انتخاب می کنند. والدین طی سال از کودکان می خواهند تا رفتار خود را اصلاح کنند تا هدیه شب کریسمس خود را در جورابهای کنار شومینه دریافت کنند. به کودکان گفته می شود که بابانوئل نیمه های شب با کیسه بزرگی از هدایا وارد خانه ها می شود و هدایا را کنار درخت کریسمس قرارمی دهد. از این رو برای بابانوئل شیرینی و برای گوزن بابانوئل هویچ روی میز قرار می گیرد. صبح روزکریسمس رولهای دارچینی، کیک قهوه سرو می شود و شب پودینگ آلو سرو می شود.

 • نوشته : روابط عمومی گروه کوهنوردی نارون
 • تاریخ: ۳ دی ۱۳۸٩
 • نظرات ()

 • narvangroup

  narvangroup

  http://narvangroup.persianblog.ir

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  گروه کوه نوردی نارون گرگان

  Blog